> Dünya Mutfağı & Tarifler
1 Şubat 2022 Salı

Coğrafi İşaretli Rize Kavurması

Karadeniz’in en yüksek yaylalarına çay bahçelerine sahip olan Rize bölgenin en çok sevilen şehirlerinden birisidir. Yüksek dağları, sisli tepeleri ve yaylaları ile Rize yılın her mevsimi ziyaretçi akınına uğruyor. Doğa turizmi ile ilgilenenlerin, sessiz sakin dağ havasında dinlenmek isteyenlerin ilk tercihleri arasına Rize ve yüksek yaylaları giriyor. Rize yılın her mevsimi bol yağış almasından dolayı her zaman yemyeşil kalabiliyor. Sık ormanları ve geniş yaylaları ile büyükbaş hayvancılığın en rahat yapıldığı yerlerin başında geliyor. Geniş yaylalar hayvanların otlaması ve doğal olarak beslenmesine imkân sunuyor. Böylelikle yaylalarda beslenen hayvanların etleri ve sütleri de bir o kadar kaliteli oluyor. Sonuç olarak ise bölgenin coğrafi işaretli ürünü olarak Rize Kavurması ortaya çıkıyor. Rize’nin patentli ürünü olan Rize Kavurması yüksek ve sisli dağlarında beslenen yetişen hayvanların sayesinde oldukça lezzetli oluyor. Bölgenin coğrafi yapısı sebebiyle büyük tesisler kurulamıyor ve hayvancılık besi-ahır hayvancılığı yerine mera hayvancılığı olarak yapılıyor. Zaten Rize kavurmasını da diğer kavurmalardan ayıran en temel özelliği de buradan geliyor.

Merada otlayan inekler taptaze süt ve verimli et veriyor. Çiğ ve doğal otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen Rize Kavurması ise Türkiye’nin ve dünyanın her yerine ulaşıyor. Rize Kavurması pek çok kişi tarafından özel olarak tercih edilmektedir. Orijinal ürün olan Rize Kavurması gerçek et tutkunlarını lezzetiyle her zaman mutlu ve memnun etmektedir. Dağlarda otlayan hayvanların doğal kekik yemeleri de kavurmanın kendi yapısına apayrı bir lezzet katmaktadır.

Rize Kavurması pek çok kültürde popüler bir üründür. Rize’ye ait coğrafi işaretli ürün olması sebebiyle birçok kişi tarafından özellikle tercih ediliyor. Coğrafi işaretli ürün olan Rize kavurması Rize bölgesine aittir ve diğer kavurmalar ile aynı tatta ve lezzette değildir. Orijinal Rize Kavurması’na en kolay yoldan ulaşmak için Endemigo.com adresini ziyaret edebilirsiniz, Rize kavurmasını sipariş ederek satın alabilirsiniz.

Rize kavurmasını çok çeşitli tariflerin içerisinde kullanabilir veya direkt olarak tüketebilirsiniz. Sade kavurmayı sabah kahvaltı da dahil olmak üzere günün her anında afiyetle tüketebilirsiniz.

Etiketler : coğrafi işaret
Paylaş :
Yorum Yaz